hjdaniela.cz

Vědecké studie HJT

Vědecký výzkum na hladinu estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování hormonální jógy dle Dinah Rodrigues

Zaměřen na: návaly horka, suchost urogenitální oblasti, únavu, emoční nestabilitu, deprese, nespavost, migrénu, neplodnost, vypadávání vlasů a další problémy spojené s hormonální nerovnováhou.

Pro kontrolu výsledků byl účastnicím na začátku udělán test hladiny ženských hormonů (estradiolu a progesteronu) z krve, který opakovaly každé 4 měsíce a pro zhodnocení intenzity symptomů vyplňovaly každý měsíc dotazník.

Výsledky: velmi dobré, u 100% účastnic došlo po 3 – 4 měsících praktikování cvičení k vymizení příznaků zcela bez používání léků, a pokud nějaký symptom pociťovaly, byla jeho intenzita téměř nulová.

Hormonální hladina

V průměru narostla o 254% za 4 měsíce (při 30-ti minutovém cvičení 3-4krát týdně)

Průměrný věk účastnic

V průměru 47 let, avšak pokročilejší věk nebyl překážkou, u některých žen po 70. roce věku mohly být aktivovány vaječníky, zvýšila se hladina estrogenu a symptomy vymizely

Emocionální symptomy

Podrážděnost, nespavost, emoční labilita, plačtivost, neklid, stres a jiné emocionální symptomy jako únava či deprese, zmizely po 2 až 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo byla jejich intenzita blízká nule. Pokles hormonální hladiny je tedy důležitou příčinou těchto symptomů.

Předčasná menopauza

Také u mladších žen dochází poměrně často k hormonálním problémům. Např. předčasná menopauza se může objevit již před 30. rokem věku a způsobit neplodnost a s tím spojené psychické problémy. Příčiny mohou být různé, např. velmi nízká tělesná hmotnost, emocionální šok nebo náročné fyzické tréninky. Díky HJT mohla být v těchto případech hormonální hladina normalizována a obnovena plodnost.

PMS a polycystické vaječníky

Po 3 až 4 měsících cvičení HJT se vaječníky opět normalizovaly, menstruace se upravila a cysty na vaječnících zmizely. Polycystické vaječníky často způsobují neplodnost. U účastnic výzkumu vedlo po 4-6ti měsících cvičení z 80% k plánovanému otěhotnění.

Padání vlasů, lámavé nehty a suchá pleť

Tyto symptomy jsou také důsledkem snížení hormonální hladiny. HJT tyto symptomy eliminuje. Je ale potřeba pokožce a nehtům ještě věnovat dodatečnou péči.

Hormonální hladiny v těle také negativně ovlivňují stres, nezdravý životní styl, špatná výživa a kouření, kterým se na kurzu HJT budeme věnovat podrobněji.

Ženské hormony

Hormony jsou produkty žláz s vnitřní sekrecí, nebo tkání produkující hormony, vylučované přímo do krevního oběhu. Hormony mají v těle specifický účinek, a proto nemohou být nahrazeny žádnou jinou látkou.

Dvěma nejdůležitějšími ženskými hormony jsou estrogen a progesteron . Hlavním producentem těchto hormonů v plodném věku ženy jsou vaječníky, ale malé množství estrogenů později také vzniká v nadledvinách, játrech a tukové tkáni, např. prsů. Tato místa produkce jsou důležitá zejména u žen po menopauze, kdy vaječníky přestávají fungovat.

Ženy jsou pod vlivem hormonálních cyklů (období puberty, menstruace, těhotenství, menopauza…) skoro celý život.

Estrogen má vliv na růst a vývoj vnitřních i vnějších ženských pohlavních orgánů a na vývoj sekundárních pohlavních znaků. Zajišťuje pěkné ženské tvary, tedy rozložení podkožního tuku (prsa, boky) a fázi menstruačního cyklu, kdy dorůstá děložní sliznice. Jeho hladina v krvi kolísá právě podle fáze menstruačního cyklu. Estrogeny udržují zdravou pokožku, vlasy i nehty a správnou hladinu cholesterolu. Tyto hormony jsou důležité pro celý reprodukční systém, zdravé kosti a srdce. Ovlivňují libido a udržují náš mozek aktivní. Jejich nízká hladina způsobuje většinu příznaků menopauzy jako je řídnutí kostí, návaly horka, padání vlasů, depresivní stavy, srdečně-cévní problémy, urogenitální problémy a zhoršení pamětí.

Progesteron je nezbytný pro přípravu dělohy na těhotenství, pro udržení těhotenství a přípravu mléčné žlázy na kojení. Hraje také důležitou roli při kontrole menstruačního cyklu.

Hormonální jógová terapie pomáhá přirozenou cestou reaktivovat produkci hormonů a udržet si zdraví i ve vyšším věku.